30. 10. 2023
Rozdílné jsou velikostí, tvarem a barvou, o tom nemůže být sporu. Žluté citróny bývají zpravidla větší a oválné, limetky pak kulaté a nazelenalé. Oba druhy ovoce ale patří do stejné kategorie kyseloplodých citrusů. A oba jsou kyselé – ovšem pozor, kyselost limetek bývá o něco citelnější a přidává se i lehká hořkost. Navíc si jich ceníme pro jejich výraznější aroma.
Rozdíly pak pokračují ještě v místě pěstování. Zatímco citróny zvládneme pěstovat i v mírném klimatu, limetkám se víc daří subtropech a tropech.
I když tyhle dva druhy zaměníte, žádná tragédie se nestane. Pokud si ale potrpíte na dokonalém vyladění chutí, měli byste recepty a postupy dodržovat do puntíku.
Zaostřeno na kyselost
Už padlo, že limetky chutnají kyseleji než citróny. Pojďme si to ale upřesnit. Kyselost se sice může odvíjet od toho, kde se ovoce pěstuje a do jaké míry je právě zralé, i tak ale obecně platí, že pH citrónu je asi 3,1 a pH limetek je 2,4 (čím nižší číslo, tím větší kyselost).
Hloubková sonda: Citróny a limetky mají odlišné nutriční hodnoty
Chuťově jsou si docela podobné, když nebudeme úplní detailisti, nicméně nutriční hodnoty, to už je trochu jiná písnička. Oba druhy ukrývají ve 100 g zhruba 30 kcal. Citróny ale mají vyšší obsah bílkovin a tuků, nabízejí 2krát víc vitamínu C, jsou bezvadným zdrojem draslíku a hořčíku.
Limetky oproti tomu obsahují víc sacharidů, načerpáte z nich větší množství vitamínu A, B3, B5 a E i trošku vitamínu K. Jsou i bohatší na minerály, hlavně co se týče zinku, fosforu, vápníku a mědi. Co se týče vitamínu B2, toho mají oba druhy ovoce stejně, stejně jako vlákniny (3 g na 100 g).
Čím limetky a citróny prospívají našemu zdraví?
Limetky i citróny jsou pro lidské zdraví báječnou zásobárnou vitamínů a minerálů, ale vzhledem ke zmiňované kyselosti můžou taky způsobovat pálení žáhy a při konzumaci ve velkém (která se snad ani neděje) může dojít i k poškozování zubní skloviny.
Oba citrusové plody vám pomůžou doplnit vitamín C, který působí jako antioxidant a pro naši imunitu je tím nejdůležitějším. Kyselina citrónová, kterou oba druhy ovoce obsahují, chrání před zánětlivými onemocněními mozku a jater. Citróny i limetky podporují zdraví a fungování kardiovaskulárního systému (za to můžou konkrétně flavonoidy, jichž je o něco víc v citrónech).
Šťáva z citrusů má obecně pozitivní vliv na hladinu glukózy v krvi, čímž může do jisté míry chránit před rozvojem diabetu. Fytochemikálie těchhle plodů odborníci pro změnu spojují s prevencí vzniku rakovinného bujení.
Co s limetkou a citrónem v kuchyni?
O citrónu a jeho využití v kuchyni nejspíš vůbec nepochybujete – šťáva z něj se hodí do horkých i studených nápojů, dá se s ní dochutit omáčka, salátová zálivka nebo masové a rybí pokrmy. Citrónová kůra zase poslouží při pečení sladkých dobrot.
Stejnou službu ale může prokázat i kůra z limetky. Limetka je nezastupitelná u některých míchaných drinků (například mojito nebo cuba libre), v její šťávě se dá taky marinovat maso. Šťáva je i výbornou ingrediencí do osvěžujících sorbetů a chutnat může i zalitá horkou vodou v kombinaci se zázvorem a medem.
Použité zdroje:
- https://www.healthline.com/nutrition/lime-vs-lemon
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Limeta
- https://www.kupi.cz/magazin/clanek/18907-jaky-je-rozdil-mezi-citronem-a-limetkou-zjistete-v-cem-jsou-jine
- https://www.toprecepty.cz/tipy-triky/citrony/