7. 4. 2020
Správné načasování je základ
Abyste si mohli pochutnat na domácích kynutých koláčcích nebo čerstvém chlebu, je potřeba řešit výrobu droždí s dostatečnou časovou rezervou.
Ono takové droždí si totiž dává na čas a potřebuje 24, ideálně pak 48 hodin odpočinku. Na druhou stranu si ho jednoduše vyrobíte ze surovin, které máte běžně doma v ledničce nebo ve spíži. Jak na to? Tady je několik návodů!
Domácí droždí z brambor, cukru a piva
Připravte si 500 g brambor, 60 g cukru, 2 lžíce piva a vodu. Brambory ve slupce uvařte do měkka, oloupejte, prolisujte a přidejte takové množství vody, aby vznikla hustá kašovitá hmota. Cukr následně rozpusťte v malém množství vody a zamíchejte ho do už hotové bramborové hmoty.
Droždí se stalo nedostatkovým zbožím. Po naskladnění mizí z regálu během pár minut.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Směs nechte kynout na teplém místě. Během kynutí ke směsi přimíchejte dvě lžíce piva a nechte odpočívat zhruba 24 hodin. Protože dostupné recepty neradí, v jakém poměru domácí kvásek do těsta přidat, je potřeba to individuálně odzkoušet.
Kvasnice z jablek, hrušek nebo rozinek
Nemáte zrovna po ruce dostatek brambor nebo piva? Vyzkoušejte druhý, neméně jednoduchý recept.
Počítejte ale s tím, že příprava domácího droždí bude v tomhle případě trvat zhruba dva dny. Potřebovat budete jenom 1 střední jablko/hrušku nebo pytlík rozinek, 1 hrnek vody (cca 250 ml) a hrnek hladké mouky.
Jablko nebo hrušku dobře omyjte, nakrájejte na měsíčky a vložte do zavařovačky s uzavíratelným víčkem. Pak ho zalijte vodou tak, aby bylo potopené, a nechte stát alespoň dva dny. Po 48 hodinách jablko nebo hrušku vyndejte a do vody v poměru 1 ku 1 vmíchejte hladkou mouku. Nechte odstát na teplém místě asi 30 minut a pak používejte všude tam, kde je třeba.
Kvasnice jsou základ kynutého těsta. Při jeho přípravě ale dejte pozor třeba na teplotu mléka.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Dochází vám droždí? Namnožte si ho!
Věděli jste, že ze zbytku droždí můžete „vypěstovat“ další várku? Opravdu! Potřebovat budete jenom 60 g cukru, 60 g mouky, kvasnice a 500 g uvařených a prolisovaných brambor. Všechny suroviny smíchejte s bramborami a vzniklou směs natlačte do porcelánové nádoby, kterou necháte 2 hodiny na teplém místě. Nádobu pak přesuňte do temna a chladna, kde ji nechte odpočívat další 3 až 4 dny.
Pak můžete po domácku „vypěstované“ droždí bez obav používat. Na jeden kilogram mouky stačí polévková lžíce kvasnic. Z poslední lžíce kvasnic, která zbyde, si můžete vyrobit novou zásobu.
Pokud droždí nespotřebujete, jednoduše ho zamrazte. Při -18 stupních vydrží celý rok. Do 24 hodin po rozmražení (kašovitá konzistence je normální) je ale potřeba ho zkonzumovat.