30. 10. 2021
Indický šafrán, jak se kurkumě ve světě též přezdívá, je zároveň nezbytnou součástí kari koření, které najde uplatnění při přípravě omáček, zeleninových či masových směsí i tradičních polévek. Svou typickou barvu získává kurkuma díky barvivu zvanému kurkumin. Z toho důvodu nachází kurkuma svoje další využití i mimo potravinářství.
Věděli jste, že: Kurkumin působí také jako přírodní konzervant? Pokud přidáte kurkumu do hotových jídel a pokrmů, přírodní cestou prodloužíte jejich trvanlivost o několik dlouhých dnů.
Kurkuma jako krásná pokojovka
Kurkuma, coby rostlina, dokáže dorůstat až do výšky jednoho metru. Dá se pěstovat i u nás a to klidně v domácích podmínkách a při teplotách od 20 do 30 °C. Okrasná květina se může pochlubit žlutými a nafialovělými květy, které zalahodí oku nejednomu návštěvníkovi.
Pokud byste si chtěli z doma vypěstované kurkumy nasušit koření, bude potřeba rostlinu zbavit oddenku a ten následně po dobu několika hodin uvařit ve vodě. Oddenek nechte vychladnout, vyschnout a usušte v sušičce nebo troubě. Následně ho pomelte na sytě žlutý prášek a uzavřete do tmavé sklenice.
Zázrak, který pomáhá už více než 10 000 let
Podle dochovaných zdrojů a údajů je kurkuma užívána nejméně 10 000 let. A to zejména v oblasti jihovýchodní Asie, kde se hojně využívala při náboženských obřadech. Jednu dobu se dokonce cena tohohle žlutého koření blížila ceně zlata, proto bylo kurkumě přezdíváno „žluté zlato“.
A proč bychom měli kurkumu zařadit do našeho jídelníčku? Zejména pro to, že disponuje antibakteriálními, antioxidačními a antibiotickými účinky a k tomu obsahuje i velké množství vitamínu C a E.
Kurkuminoidy (aktivní látky kurkumy) skvělé působí proti zánětlivým onemocněním a dokážou si poradit i se zátěží jater. Pravidelná konzumace má potenciál snižovat vysoký krevní tlak i hladinu „špatného“ cholesterolu. Kurkuma navíc podporuje činnost srdce a působí pozitivně na vitalitu, psychickou odolnost a obranyschopnost člověka.
Náš tip: Kurkumu je ideální konzumovat společně s dalším kořením (například chilli nebo pepřem). Jedině tak z ní dokáže tělo vytěžit maximum potřebných látek.
Kromě výše uvedeného najde kurkuma uplatnění též v kosmetickém průmyslu, kde ji můžeme objevit třeba v přípravcích bojujících s akné nebo dalšími kožními problémy. Kurkuma navíc zlepšuje prokrvení žláz a přispívá ke správné tvorbě kolagenu, takže ji můžeme považovat za pravý a nefalšovaný elixír mládí.
Kam s ní?
Kurkumu můžeme přidat v podstatě do jakéhokoliv jídla, polévky, salátu, pomazánky nebo omáčky. Skvělá je i pod maso, do dušeného zelí, do dresinků a zálivek, marinád, pečených brambor, rýže, na dušený květák, do červené čočky nebo třeba míchaných vajíček.
Uplatnění tohle koření samozřejmě najde u indických a asijských jídel, která se bez něj jednoduše neobejdou. Zajímavým receptem je i tzv. „zlaté mléko“ – nápoj, který účinně stimuluje imunitní systém a pomáhá při nachlazení zejména v období chřipkových epidemií. Jeho příprava je přitom nesmírně jednoduchá.
Na zlaté mléko budete potřebovat:
- Sklenici kokosového mléka
- Půl čajové lžičky kurkumové pasty
- Lžíci organického kokosového oleje
- Skořici
- Med
Jak na to?
Sklenici mléka přiveďte k bodu varu (nevařte). Následně do něj přidejte půl čajové lžičky kurkumové pasty a lžíci organického kokosového oleje. Dochuťte skořicí a po vychladnutí oslaďte medem. Popíjejte několikrát během dne.
Použité zdroje:
- https://www.lekarna.cz/clanek/zazracny-kurkumin-v-ajurvede/
- https://www.fitness007.cz/blog/kurkuma-a-jeji-ucinky-na-zdravi/
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Kurkuma
- https://www.brainmarket.cz/nase-novinky/kurkuma/