5. 4. 2021
Pojďte se s námi podívat na přehled mouk s nižším podílem sacharidů, které můžete použít k vaření i pečení bez obav, že výsledek vašeho snažení nebude dobrý a nikdo ho nebude chtít.
Mandlová mouka
Mandlová mouka je pravděpodobně tou nejrozšířenější low carb moukou. Nejvhodnější je na pečení dortů a dezertů, přidat ji můžete i do krémů, je z ní skvělá kaše a je jako stvořená k výrobě domácího marcipánu! Těsto z ní vyrobené je vláčné, není totiž příliš savá. Kilogram mandlové mouky stojí zhruba 300 Kč.
Kokosová mouka
Druhou nejpoužívanější low carb moukou je ta kokosová. Není radno ji zaměňovat s mandlovou, protože se chová poměrně odlišně – například je velmi savá a opravdu voní kokosem. Hodí se do pečení, ale můžete si jí zahustit a ochutit i smoothie, koktejly nebo jogurty. Kilogram kokosové mouky stojí kolem 100 Kč.
Pistáciová mouka
Mouka vyráběná z pražených pistácií už je o něco vzácnější, možná i proto, že kilogram seženete od 300 Kč výš. Pistáciová mouka je světle hnědá až zelená a všem pokrmům dodá jedinečnou chuť – jak jinak než pistáciovou. U téhle alternativy oceňujeme opravdu vysoký obsah vlákniny, vitamínů a minerálů. Oceníte ji při pečení, výrobě krémů a perfektně se z ní tvoří makronky.
Sezamová mouka
Sezamovou mouku v kuchyni oceníte nejen při pečení, ale i při vaření kaše, zahušťování polévek, a dokonce v ní můžete i obalit maso, připravit z ní krekry nebo placky. Benefity sezamových semínek z ní získáte snáz a rychleji – všechny prospěšné látky jsou tu koncentrované do menšího množství konzumovaného pokrmu. Veškerému jídlu dodá příjemnou sezamovou chuť. Kilogram téhle mouky koupíte asi za 200 Kč.
Lněná mouka
Lněná mouka má krásně jemnou chuť a perfektně s ní zahustíte polévky a omáčky. Přisypat si ji můžete do jogurtu, smoothie a v menším množství klidně do salátů. Konzumenti ji oceňují pro vysoký obsah bílkovin (20 g bílkovin na 100 g) a vlákniny, která v lidském jídelníčku často chybí. Kilogram lněné mouky stojí okolo 70 Kč.
Maková mouka
Každý milovník máku a jeho nezaměnitelné chuti může do svého jídelníčku bez ostychu zařadit makovou mouku. Rostlinné proteiny, nižší obsah sacharidů, vláknina a zdravé tuky, to je to, oč běží. Maková mouka vám bude chutnat ve smoothie, jogurtu, koktejlu, přidat se dá i do polévky, pesta, k těstovinám, do salátů, dezertů i pomazánek.
Její široké spektrum využití z ní dělá oblíbenou ingredienci vynalézavých kuchařek, vyznavačů low carb a bezlepkového stravování. Kilogram makové mouky stojí kolem 100 Kč. Mák je nedoceněné bohatství a superpotravina z našich polí.
Dýňová mouka
Z dýňových semínek vzniká taky jedna lahůdka. Dýňová mouka. Tu můžete klidně používat samostatně, ale budete-li chtít zaexperimentovat, míchejte ji s jinými moukami! Pochutnáte si třeba, když v téhle mouce obalíte maso, upečete z ní domácí chleba nebo ji přimícháte do polévky.
Dýňová mouka je (stejně jako ostatní mouky ze semínek) nedocenitelný poklad pro všechny, kteří chtějí jíst „jinak“, ale zároveň je trápí alergie na oříšky. Kilogram koupíte zhruba za 70 Kč.
Konopná mouka
Jemným namletím konopných semínek a částečným odtučněním vzniká konopná mouka. Čerpat z ní můžete rostlinné bílkoviny, vlákninu i vitamíny a minerály. Z konopné mouky můžete dělat vafle, palačinky, pečené dobroty nebo s ní začněte zahušťovat polévky a omáčky.
Klidně můžete nahradit i 10 % obyčejné mouky, aniž by se to jakkoli projevilo na výsledku. Kilogram konopné mouky stojí kolem 80 Kč.
Slunečnicová mouka
Tahle mouka vzniká – logicky – ze slunečnicových semínek, z nichž se nejdřív vylisuje olej. I tak je slunečnicová mouka bohatá na zdravé tuky a jiné prospěšné látky. Slunečnicovou mouku můžete bez obav přidat do téměř jakéhokoli pokrmu, čímž zvýšíte jeho výživovou hodnotu.
Extra ceněná je pro obsah bílkovin – ve 100 g mouky je až 45 g bílkovin, což je víc než v mléčných výrobcích i mase! A dobře z ní načerpáte taky vlákninu. Kilogram slunečnicové mouky pořídíte asi za 120 Kč.
Když se rozhodnete slunečnicovou mouku přibrat do svého pečení, zkuste ji smíchat s jakoukoli oříškovou moukou – jednoduše tak zvýrazníte oříškovou vůni a chuť celého pokrmu.
Konjaková mouka
Možná že už jste se setkali s konjakovými těstovinami nebo konjakovou rýží. Obojí se vyrábí z kořene rostliny Amorphophallus konjac a nespornou výhodou těchhle produktů je zanedbatelné množství kalorií, a tedy i nulový (u některých výrobků nízký) obsah sacharidů.
V podstatě jde z asi 80 % o přírodní vlákninu, kterou především při hubnutí lidé konzumují, aby zaplnili žaludek zcela bez výčitek, ale i ti, kteří vědí, že konjakové produkty přinášejí další výhody (například snižují hladinu cholesterolu nebo očišťují střeva).
K dostání je i konjaková mouka, která se hodí hlavně jako zahušťovadlo, ať už chcete upravit jakékoli jídlo – připravíte s ní klidně pudink i guláš. Jen 100 g konjakové mouky dokáže zahustit 30 litrů tekutiny. Kilogram stojí asi za 100 Kč.