1. 1. 2020
Pro přípravu pickles vám postačí přebytky ze zahrádky a hodinka času. Během několika mála chvilek si připravíte vitamínovou bombu a zároveň superpotravinu, která směle nahradí předražené doplňky stravy i průmyslově vyráběné „superfoody“.
Superfood našich předků
Kvašení, chcete-li fermentace, je jedním ze způsobů uchovávání potravin, které znali už naši předci. Právě díky kvašení dokázali uchovat sklizenou úrodu třeba na celou zimu. Tehdy možná ani netušili, že si ve spížích pěstují zázračný pokrm, který má na naše tělo a zejména pak zažívání blahodárné účinky. Byla by proto škoda na umění našich předků zapomenout.
Můžete naložit téměř cokoli. Zásadní je ale kvalitní koření a pečlivý postup výroby.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Elixír mládí – zn.: levně a rychle
Samotná metoda kvašení je nesmírně levná a rychlá. Mléčné bakterie se postarají o to, aby se kvašená zelenina během několika mála dnů stala důstojnou náhradou zeleniny čerstvé.
Pickles pomáhají vybudovat a udržovat zdravou střevní mikroflóru, kterou potřebujeme pro správné trávení. Kromě toho jsou bohaté na minerály, vitamíny, enzymy a probiotika, zvyšují imunitu, pomáhají vylučovat toxiny z těla, bojovat proti únavě nebo snižovat vysoký tlak.
Jaká zelenina je pro domácí kvašení vhodná?
Obecně je dobré vybírat tvrdší zeleninu, která obsahuje alespoň nějaké to procento cukru. Díky cukru se totiž tvoří kyselina mléčná – hlavní činitel v rovnici mléčného kvašení.
Pokud si s podobou pickles vyhrajete, může být i zajímavým dárkem pro vaše blízké.Zdroj: www.bigstockphoto.com
U nás je základem pickles většinou bílé nebo červené zelí, které můžeme doplnit třeba o cibuli, mrkev, okurky, celer, kedlubny, kapustu, ředkve, červenou řepu, brokolici, květák a další. Někteří gurmeti nedají dopustit na vlastnoručně posbírané houby nebo dokonce jablka!
Jak pickles ochutit?
O dokonalou chuť, která pozvedne i sebeobyčejnější jídlo na vyšší úroveň, se postarají bakterie mléčného kvašení. Pomoci jim ale můžete solí, kmínem a ti odvážnější určitě ocení i křen, česnek nebo divoké koření. Zajímavou chuť získají pickles s přídavkem mořské řasy, rozmarýnu, jalovce nebo kopru. Pokud patříte mezi milovníky pikantních chutí, rozhodně nezapomeňte k zelenině přihodit oblíbenou chilli papričku. Nebo klidně dvě.
Základní recept na pickles
Na pět sklenic budete potřebovat asi kilogram zeleniny (můžete zvolit jeden druh i mix), 15–20 gramů mořské soli a koření dle chuti.
Sklenice nejdříve důkladně vymyjte a zeleninu nakrájejte na menší kousky. Pamatujte, že čím menší kousky nakrájíte, tím rychleji bude zelenina kvasit. Ve větší míse promíchejte zeleninu se solí a vybraným kořením a nechte chvíli odstát.
Nejjednodušší kvašenou zeleninou je nakrouhané zelí. V tomto případě třeba s krouhanou mrkví.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Jakmile zelenina pustí šťávu, napěchujte ji do sklenic. Je nesmírně důležité, aby byla ve šťávě ponořená. Nakonec ji zatižte třeba další menší sklenicí nebo pytlíkem s dekoračními kamínky. Takto připravené pickles nechte kvasit 3 až 5 dní při pokojové teplotě.
Když už je ve sklenici hodně šťávy, přendejte zeleninu i s tekutinou do menších sklenic, dobře uzavřete a uskladněte v lednici nebo ve sklepě. Chlad proces kvašení zastaví a vy můžete tuhle superpotravinu postupně pojídat třeba celou zimu.
Tyhle pickles určitě nejezte
Výsledek vašeho snažení záleží na mnoha faktorech, jako jsou okolní teplota, čistota při práci, množství soli nebo třeba na vzduchu, který by se do sklenic neměl dostat.
Některé z nich bohužel nejde tak úplně ovlivnit. Pokud se ale během kvašení objeví ve sklenici plíseň, pickles vyhoďte. Ta tady totiž nemá co dělat. Stejně tak postupujte i v případě, kdy se po otevření sklenice z jejích útrob line nepříjemný zápach.
Pár tipů závěrem
Abyste předcházeli problémům se zažíváním a imunitou nebo minimalizovali stávající potíže, je dobré, pokud budete pickles v menším množství (ideálně 1–3 polévkové lžíce) konzumovat každý den ideálně po jídle.