31. 1. 2024
O polentě už jste určitě slyšeli, minimálně v případě, že se občas snažíte trošku obměnit svůj jinak rutinní jídelníček. Tahle kukuřičná kaše krásně zapadá do zdravého stravování nejen svými nutričními hodnotami, ale i obsahem prospěšných látek.
Ve 100 g samotné polenty se ukrývá 1 465 kJ, 7,6 g bílkovin, 77 g sacharidů, pouhý 1 g tuku a 4,1 g vlákniny. Pyšní se obsahem vitamínů A a C a z minerálů nabízí železo, díky kterému se dá bojovat třeba s chudokrevností, zimomřivostí a únavou.
Polenta je mimo jiné oblíbená u celiaků, je totiž přirozeně bezlepková. Zamilovat si ji ale může absolutně každý, zvlášť když se naučíte, jak ji do detailu chuťově vyladit.
Kde se polenta vzala a co s ní?
Z polenty se sice nejčastěji dělá kaše (slaná i sladká), nakládat s ní ale můžete na spoustu způsobů. Dá se z ní připravit pizza, pečenou a nakrájenou na kostičky ji můžete dát na talíř jako přílohu místo brambor.
Polenta pochází ze severu Itálie (proto se jí říká třeba trentinské zlato) a původně si ji servírovala jen chudina – šlo totiž o surovinu dost levnou. Postupem času se ale rozšířila i mezi vyšší vrstvy, protože prostě a jednoduše chutnala. O polentě se mluví od 17. století a o její oblibě i prospěchu v rámci stravy svědčí to, že ji s chutí baštíme dodneška.
3 tipy na úpravu polenty, které vás nadchnou
Od teorie rozhodně musíme přikročit k praxi. Ukážeme si, co se z polenty dá vykouzlit!
Nejdřív ale k tomu, jak z polenty uvařit kaši, která je pak základem pro všechno ostatní. Polentu jednoduše spaříme, abychom ji zbavili hořkosti, vsypeme ji do vroucí vody (nebo zeleninového vývaru), kterou pak vyváříme, a kaši mícháme, dokud se sama nezačne odlepovat od hrnce. V tu chvíli je hotová a můžeme pokračovat v krasojízdě.
Kukuřičná kaše sladká i slaná
Kukuřičnou kaši máme. Když ji jen osolíte a opepříte, případně přidáte jiné koření, klidně ji servírujte k masu, rybám nebo s grilovanou zeleninou.
Hned spěcháme se sladkou variantou, ale pozor – pokud víte od začátku, že si kaši dáte ve sladké verzi, vařte ji v mléce. Výsledek pak dolaďte rozinkami, ořechy a oblíbeným ovocem, přidat můžete med nebo čekankový sirup.
Polentová pizza
Kdo by neměl rád pizzu? Pokud si ji chcete čas od času dopřát ve zdravější variantě, než je ta běžná, sáhněte po polentě.
Připravte si polentovou kaši a během vaření do ní přidejte 2 lžíce parmazánu. Poté ji ještě pár minut míchejte a vařte.
Na plech dejte pečicí papír, předehřejte si troubu na 180 °C (pokud máte funkci grilu, tak tím líp). Na pečicí papír kápněte trochu olivového oleje a pak na něj vylijte polentovou kaši.
Nechte ji chvilku grilovat a pak na ni přidejte ingredience podle chuti. Vynikající je například s rajčátky, mozzarellou a česnekem, ale klidně sem můžete nasypat 4 druhy sýra nebo hodit šunku a ananas (ano, ananas!).
Polenta místo kroket nebo hranolků
V některých regionech, jako třeba na Madeiře, se s polentou setkáte v podobě křupavých pečených kostiček.
Stačí si uvařit polentovou kaši, dochutit ji podle vlastních preferencí (můžete ji třeba i s něčím smíchat – co takhle sýr nebo česnek?), vlít ji do pekáče, nechat ji úplně zchladnout, nakrájet ji na kostky a pak ji dát péct na 20 minut na 180 °C. Vytáhnete nádherně křupavé kostičky, které si všichni zamilují!
Použité zdroje:
- https://www.kaloricketabulky.cz/potraviny/
- https://www.visittrentino.info/cs/clanky/jidlo-a-vino/storska-zluta-mouka
- https://www.jsmekocky.cz/clanek/blogger/zajimavosti/polenta-te-zatim-mijela-podzim-je-pro-ni-idealni-cas
- https://www.apetitonline.cz/recept/pizza-z-polenty
- https://fresh.iprima.cz/recepty/pecena-kukuricna-polenta-s-hraskem-a-susenymi-rajcaty