Jste zde

Proč jíst kešu ořechy? Jsou přírodním antidepresivem a snižují tlak i cholesterol

kešu v misce Zdroj: Shutterstock
Oříšky obecně by neměly v našich jídelníčcích chybět. Obsahují totiž vysoce ceněné zdravé tuky, bílkoviny a nespočet vitamínů i minerálních látek. Pokud si z nabídky ořechů nemůžete vybrat, vyzkoušejte kešu. Vaše tělo to zaručené ocení!

5. 9. 2022

Slyšeli jste někdy o ledvinovníku západním? Pravděpodobně asi ne. Pravdou ovšem zůstává, že jde o název tropického stromu, jehož plody jsou právě oblíbené kešu oříšky. Kešu mají lehce nasládlou chuť a jsou skvělým zdrojem rychlé energie. Obsahují vitamíny B a K a jsou plné draslíku, hořčíku, manganu, mědi a zinku, od čehož se odvíjí i jejich další benefity.

Přírodní antidepresivum

Zmíněný hořčík působí na naše nervy jako přírodní antidepresivum. Dokáže nervový systém zklidnit, zbavuje nás nervozity a skvělý je zejména pro osoby, které vykonávají psychicky náročné povolání. Zařadit do svého jídelníčku by je měl ale i kdokoliv jiný, protože hořčík – jako takový – dokáže aktivovat více než 300 enzymů, jež regulují nejdůležitější metabolické procesy.

shutterstock_1030943557.jpg

kešu na stromě
Zdroj: 
Shutterstock
Takhle rostou kešu. Na stromě, který se jmenuje ledviník.

Mimo výše uvedené benefity dokáže hořčík zpomalit stárnutí buněk v těle a zlepšovat kvalitu spánku. Jeho nedostatek se může u citlivějších jedinců projevovat zvýšenou únavou, ale i nespavostí, svalovými křečemi a zhoršenou funkcí centrálního nervového systému. Denně bychom proto měli zkonzumovat zhruba hrst nesolených a nepražených kešu oříšků.

Skvělý zdroj proteinu

Ať už potřebujete tělu dodat rychlou energii, nebo si zakládáte na vyváženém jídelníčku, kešu jsou správnou volbou. Stejně jako ostatní ořechy totiž obsahují vysoký obsah proteinu, který je nepostradatelnou látkou při nabírání svalové hmoty, pro zkrácení doby regenerace a zvyšování výkonnosti při fyzické aktivitě.

Jeho pravidelná konzumace je navíc nezbytná pro výživu šlach, kůže a kostí a hraje stěžejní roli při spalování tuků a snižování nadváhy.

Posilují kosti, vlasy i nehty

Vitamín K, který je v kešu oříšcích přítomný, je základním stavebním kamenem pro naše kosti. Společně s vápníkem a draslíkem udržuje kosti ve formě, zajišťuje jejich dostatečnou mineralizaci a chrání je před zlomeninami či osteoporózou. Díky obsahu selenu a zinku příznivě působí také na vlasy a nehty.

shutterstock_2158030411.jpg

pražené a solené kešu
Zdroj: 
Shutterstock
Aby měly kešu oříšky ten správný efekt, jezte je nesolené a nepražené.

Silný antioxidant

Pokouší se o vás viróza? Kromě zvýšeného příjmu vitamínu C, který se nachází třeba v citrusech, kysaném zelí nebo paprice, zařaďte do svého jídelníčku taky kešu ořechy. I ořechy totiž obsahují tenhle nesmírně důležitý vitamín, který působí jako přírodní antioxidant. Díky tomu kešu podporují obranyschopnost organismu a ničí volné radikály, které se ukládají v těle a způsobují řadu nemocí.

Čistička krve

Kešu oříšky obsahují také taniny neboli třísloviny, které vyvolávají stahy svalů a vlásečnic, čímž brání všemožným škodlivinám, aby pronikaly do krve. Naše tělo proto chrání před srdečně-cévními onemocněními a podporují zdraví krve. Společně s ostatními látkami mají také obří potenciál při snižování krevního tlaku a hladiny „špatného“ cholesterolu.

Jak kešu zařadit do našich jídelníčků?

Důvodů, proč konzumovat kešu oříšky existuje nespočet. Jak ale na to, aby se staly žádanou a lahodnou součástí našich jídelníčků? Ideální bude, pokud si hrst naturálních (tj. nesolených a nepražených) oříšků naordinujete dennodenně.

Vyrobit z nich ale můžete i lahodné kešu máslo, které přidáte třeba do sladkých kaší, lívanců nebo k palačinkám. Oříšky můžete nasucho orestovat a přihodit i do nejrůznějších kari směsí, butter chicken, do Buddha nebo poké bowl, či k restovanému masu na způsob „číny“.

Skvělé jsou i při přípravě domácí granoly, která získává v poslední době na oblíbenosti. Z kešu se vyrábí také raw dorty a veganské sýry. Ty už ale hledejte spíše v obchodech a oddělení se zdravou výživou.

Použité zdroje:

  • https://gymbeam.cz/blog/kesu-orechy-orisky/
  • https://www.prozeny.cz/clanek/co-se-stane-s-vasim-telem-kdyz-budete-jist-kesu-kazdy-den-59842
  • https://www.rehabilitace.info/vyziva-a-jidlo/kesu-orechy-a-zdravi-prirodni-antidepresivum-s-mnoha-mineraly-a-vitaminy/