3. 5. 2021
Tahle pseudoobilovina má tři základní druhy, které rozlišujeme podle barvy – jde o bílou, černou a červenou. Druhů je nakonec ale víc než stovka. Její původ najdeme v Jižní Americe, kde jí Aztékové a Inkové přezdívali „matka zrn“. Rok 2013 jí dokonce celý patřil! Vyhlásila ho organizace OSN pro výživu a zemědělství.
Dobrota s vysokou výživovou hodnotou
Quinoa je výživná, o tom není sporu. Obsahuje komplexní sacharidy, které jsou velmi dobrým zdrojem energie, i bílkoviny, jež zasytí a ochrání svalstvo před úbytkem. Poměrně hodně je v merlíku čilském i vitamínů ze skupiny B, vitamínu C a E či betakarotenu (provitamín), z minerálů pak stojí za zmínku zinek, železo, hořčík, měď nebo vápník.
Výživové hodnoty černé, bílé a červené quinoy jsou podobné, ale přece jen se trošku liší. Bílá quinoa se například hodí do redukční diety díky vyššímu obsahu bílkovin. Červená jich má méně, ale zase dosahuje dvojnásobku, co se týče obsahu vlákniny. Zároveň nabízí víc sacharidů, což si budou pochvalovat sportovci a lidi s fyzicky namáhavou prací. V černé se navíc vyskytuje lithium, díky čemuž konzumace napomáhá v boji se stresem a depresemi.
Rozdíl je i v chuti. Bílá quinoa má jemnou oříškovou příchuť, červená je výraznější a křupavější, černá má zemitější chuť.
Na merlíku si můžou kromě sportovců a hubnoucích pochutnat taky vegetariáni a vegani, celiaci, diabetici, senioři (kterým quinoa po výživové stránce taky jedině prospěje), děti, těhotné i kojící ženy.
Jak si quinou připravit
Quinoa se vaří skoro jako rýže. Trvá to asi 15 minut a před samotným vařením je vhodné ji pořádně propláchnout vodou, aby se zbavila možné nahořklé pachuti. Nezapomeňte, že je potřeba dvojnásobné množství vody a ve výsledku získáte trojnásobné množství merlíku, než „vložíte“.
Lepší než ve vodě je vařit quinou v masovém nebo zeleninovém vývaru, případně ve vodě s cibulí, česnekem a bylinkami.
Pokud chcete ochutnat syrový merlík, můžete si ho zkusit přidat do zeleninového, ideálně listového salátu.
3 recepty s quinou v hlavní roli
Jak si merlík čilský vložit do jídelníčku? Je to jednoduché, dá se totiž využít poměrně široce.
Zapečená rajčata s quinou
Jednoduše odkrojte vršky rajčat, naplňte je quinou smíchanou s bazalkovým nebo rajčatovým pestem a špenátem. Pak je dejte péct asi na 200 °C.
Sladké tyčinky z quinoy
Quinoa se dá využít i ve sladkých receptech. Rozmixujte datle, kokos, quinou a oříškové máslo. Ze vzniklé směsi vytvarujte tyčinky, polijte je kvalitní čokoládou a nechte je ztuhnout v lednici.
Kaše z quinoy
Nemohli jsme odolat a vybrali jsme ještě jeden sladký recept. Kaše z quinoy je bezvadná k snídani a dá se udělat pokaždé jinak. Stačí bílou quinou nechat opražit na pánvičce, zalít mlékem, přisypat kakao a vařit, dokud merlík nenabobtná. Kaši můžete servírovat se svým oblíbeným ovocem a místo kakaa můžete příště použít třeba kokos!