Jste zde

Syrečky: Smradlavý český poklad, který vám pomůže zhubnout

tradiční olomoucký syreček Zdroj: Bigstockphoto
Syrečky nebo taky Olomoucké tvarůžky jsou jednou z českých specialit, které máme v historii zakořeněné pěkně hluboko. Zároveň je jeden z mála pokrmů, který lidi striktně dělí na jeho milovníky a odpůrce. Hádáte správně, na vině je jejich aroma…

20. 9. 2024

Pojďme si ale říct, jak velký přínos mají syrečky pro zdraví, proč by se měly občas objevit v jídelníčku každého z nás a jak si je můžeme vychutnat, když je nechceme jen rozbalit a na posezení sníst.

Kde se syrečky vzaly? Oblíbené byly už v 15. století

Zrající sýr, který se dnes vyrábí z odtučněného mléka, rozhodně není laskomina posledních dekád, jak by si spousta z nás mohla myslet. Má mnohem delší historii. První zmínky o syrečcích pocházejí z 15. století.

Ve svých počátcích byly tvarůžky oblíbené hlavně mezi venkovským lidem. Než se jim začalo říkat olomoucké (protože bývaly k dostání na trzích v Olomouci), nesly označení selské, které jejich podstatu i původ vystihovalo.

bigstock-czech-smelly-cheese-olomouck-86998046.jpg

olomoucké syrečky
Zdroj: 
Bigstockphoto
Syrečky jsou vhodnou součástí vašeho jídelníčku, když chcete omezit tuky.

A co v zahraničí? Mimo jiné se dochoval záznam o úspěchu tvarůžků na světové hospodářské výstavě ve Vídni, která se konala v roce 1872. Na to konto se tvarůžky začaly vyvážet do Evropy a dochoval se i přesný popis toho, jak je výrobce balil na cesty krátké a jak na ty delší.

Tvarůžky od slova tvaroh aneb Jak dobrota přichází na svět

Jak se vlastně tvarůžky vyrábějí? Jak už jejich název napovídá, mezistupněm ve výrobě je netučný tvaroh. Ten se nechává zrát se solí, pak dochází k jeho semletí a tvarování do nejrůznější forem, nejčastěji jsou to ale malá kolečka. Zatímco dnes je výroba velmi modernizovaná, za starých časů tvarůžky vyráběly ručně ženy, kterým se přezdívalo pleskačky. Ty dávaly zrajícímu tvarohu tvar pomocí dřevěných nástrojů a zvuk, který se od jejich práce linul, si nejspíš umíme všichni představit…

Syrečky jsou ojedinělé a nezaměnitelné především díky svému aroma. To je právě tím prvním, co strávníky buď uchvátí, nebo odradí. Okem je zase poznáme podle nažloutlého mazu a poloměkké až měkké konzistence. Když si je vložíme do úst, pocítíme typickou lehce pikantní chuť. Pro některé zázrak, pro jiné pokrm, který nemůžou ani cítit (natož pozřít).

Dnes tvarůžky vznikají v jednom jediném podniku, ačkoli jich během staletí byla spousta! Tento podnik se nachází v Lošticích, kde ho v roce 1876 založil Josef Wessels se svým synem Aloisem. Až do první světové války měla výrobna téměř 40 zaměstnanců a objem tvarůžků, které opustily podnik, se zvyšoval. V roce 1948 došlo ke znárodnění a podnik spíš upadal a chátral, než že by docházelo k jeho rozvoji.

Až počátkem 90. let získali potomci původních majitelů podnik v restituci a výrobu rozjeli v moderním duchu. V roce 2010 dokonce Olomoucké tvarůžky získaly chráněné zeměpisné označení. Dnes v Lošticích vyrábí 130 zaměstnanců na dva tisíce tun tvarůžků ročně.

bigstock-czech-smelly-cheese-olomouck-86999297.jpg

syrečky na prkénku
Zdroj: 
Bigstockphoto
Syrečky se vyrábějí v jediné fabrice na světě - v Lošticích nedaleko Olomouce.

Vhodné při hubnutí a pro doplnění vápníku

Pokud se syrečků vyloženě neštítíte, zkuste je zařadit do svého jídelníčku. Hodí se do něj totiž hned ze dvou zásadních důvodů. Jsou totiž skvělým zdrojem vápníku, jehož nedostatek se projevuje například řídnutím kostí, nesprávnou funkcí nervového systému, křečemi nebo problémy s pamětí.

Kromě toho můžete z tvarůžku čerpat bílkoviny, kterých máme obecně v jídelníčku méně, než bychom mít měli. Díky vysokému množství bílkovin vás perfektně zasytí na delší dobu, takže se s nimi vyhnete divokým náletům na ledničku. Bílkoviny taky zajistí udržení svalové hmoty. V kombinaci například s kouskem celozrnného pečiva a zeleninou je jídlem, na kterém si pochutnáte a kterým svému tělu prokážete velkou službu.

3 návody na neotřelé zpracování syrečků

Pokud si na nich chcete pochutnat, ale rádi byste je vyzkoušeli nějak jinak než jen z obalu do úst, vyzkoušejte některý z prověřených receptů. Věříme, že si je zamilujete!

Slaný koláč z tvarůžků

Slaný koláč už jste nejspíš upéct zkoušeli, ale možná vás nenapadlo vzít si jako podstatnou surovinu právě syrečky.

Co potřebujete: 125 g Olomouckých tvarůžků, 250 g polohrubé mouky, ½ prášku do pečiva, vejce, 300 g bílého jogurtu, 100 g anglické slaniny, kmín, oregano a sůl

Jak na to:

  • Vypracujte těsto z mouky, vejce, jogurtu a přidejte kypřicí prášek.
  • Formu na koláč vymažte olejem a těsto do ní vlijte. Urovnejte ho po celé ploše.
  • Syrečky a slaninu nakrájejte na drobné kousky, obojí promíchejte a rozprostřete na těsto.
  • Posypte kmínem a oreganem, pokud chcete, přidejte i sůl. Pozor, syrečky jsou slané dost!
  • Pečte na 180 °C ve vyhřáté troubě asi 30 minut.

Syrečky naložené s česnekem a paprikou

Jestli nechcete syrečky jíst jen tak, naložte si je! Ovšem pozor, budete je pak muset nechat stát 2-3 dny, takže to není recept pro ty, kteří se na tvarůžky vrhnou hned, jak na ně dostanou chuť.

Co potřebujete (na 2 sklenice): 500 g syrečků, 7 stroužků česneku, cibuli, pepř, kmín, 4 kusy bobkového listu, sladkou papriku, 0,5 l piva, 6 feferonek nebo chilli papriček

Jak na to:

  • Jednotlivá kolečka syrečků rozkrájejte na čtvrtky, stroužky česneku na plátky a cibuli na půlkolečka.
  • Tyto tři ingredience spolu promíchejte a přidejte k nim špetku lžičku sladké papriky, špetku kmínu a špetku pepře.
  • Všechno napěchujte do dvou sklenic a proložte bobkovým listem a feferonkami.
  • Nakonec nalijte do sklenice pivo, ale neplňte sklenice až po okraj.
  • Nechte 2-3 dny uležet. Takto naložené syrečky jsou vynikající se zeleninovým salátem nebo s pečivem.

Tatarák z tvarůžků

A na závěr recept, který vás dostane do kolen!

Co potřebujete: 200 g syrečků, ½ cibule nakrájené nadrobno, čerstvou chilli papričku nasekanou nadrobno, 2 lžíce olivového oleje, 3 lžíce nasekané pažitky, 2 lžíce světlého piva, kmín, sladkou papriku, pepř a sůl, 2 lžíce zakysané smetany, lžíci hořčice (ideálně kvalitní dijonské), lžíci worcesterské omáčky, ředkvičky na ozdobení (nejsou ale nutné).

Jak na to:

  • Připravte si dresink z kysané smetany, hořčice, worcesterské omáčky, lžíci piva a lžíci oleje. Přidejte 2 lžíce pažitky, osolte a opepřete podle chuti.
  • Syrečky nakrájejte na drobné kostičky a promíchejte je se zbytkem pažitky, s cibulí, olejem, chilli papričkou, kmínem, 1 lžící piva. Přidejte sůl, pepř a kmín podle chuti.
  • Na talíře rozdělte porce ideálně pomocí kruhových formiček.
  • Jednotlivé porce poprašte sladkou paprikou, ozdobte nasekanými ředkvičkami a přidejte dresink.
  • Vynikající je tatarák z tvarůžků podávaný s topinkami.

Nalákali jsme vás? Vyzkoušejte klidně všechny tři recepty a třeba přijdete na něco ještě lepšího. Dobrou chuť!

Zdroje:

  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Olomouck%C3%A9_tvar%C5%AF%C5%BEky
  • https://www.prozeny.cz/clanek/smradlave-ale-zdrave-proc-dat-sanci-olomouckym-tvaruzkum-59217
  • https://fresh.iprima.cz/nejvonavejsi-recepty-z-olomouckych-tvaruzku-neboli-syrecku
  • https://www.tvaruzky.cz/