10. 1. 2021
Slepičí vejce jsou skvělou a zdravou snídaní, která nikdy neomrzí. Jsou výživná, plná kvalitních bílkovin, vitamínů i minerálních látek a připravit si je můžete pokaždé jinak. Naučte se správně připravovat vejce, abyste si vždy pochutnali.
Vejce naměkko
Vejce naměkko, které má mírně tekutý bílek a zcela tekutý žloutek, vyžaduje nejkratší dobu varu. Správné konzistence docílíte už pouhé 4 minuty po tom, co vložíte vajíčko do vroucí a osolené vody. Krátká doba varu však nezničí nebezpečné bakterie a choroboplodné zárodky, které mohou být příčinou mnoha zdravotních potíží.
Vejce nahniličko
Vejce nahniličko je nejoblíbenější způsob přípravy. Připravit ho však není až tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Krásně měkkého bílku a polotekutého žloutku docílíte obvykle po 7 minutách vaření. Výslednou konzistenci však může ovlivnit velikost vajíčka, jeho čerstvost i teplota.
Vejce několik minut před přípravou proto vyndejte z lednice, aby získalo pokojovou teplotu, a opatrně ho vložte do slané vroucí vody. Po 7 minutách vajíčko opatrně vyjměte a hned ho vložte do misky s vodou a ledem, abyste zastavili proces vaření.
Vejce natvrdo
Vejce natvrdo je nejběžnější způsob přípravy. Nakrájené na kolečka zdobí každý chlebíček, je neodmyslitelnou součástí bramborového salátu a skvěle chutná na chlebu s máslem. Vajíčko se však nesmí nechat převařit, aby žloutek nebyl příliš suchý a dusivý!
Vajíčko natvrdo můžete jako jediné vložit do studené osolené vody. Je však důležité, aby se vařilo pouze 9 až 10 minut. Delší doba varu způsobí, že vajíčko bude mít našedlý žloutek, který při krájení vajíčka na kolečka vypadne z bílku.
Ztracené vejce
Správně připravené zastřené neboli ztracené vejce pozvedne každý pokrm na vyšší úroveň. Skvěle se hodí do kulajdy, koprovky, do salátu i na opečený toast. Uvařit ho však není zrovna jednoduchá záležitost! Dokonalého výsledku pravděpodobně nedocílíte napoprvé, ale nebojte se, jakmile získáte správný grif, půjde to snadno. A jak na to?
Vajíčko nejprve opatrně vyklepněte do misky s octem a poté ho přelijte do vroucí vody. Ve vodě však nezapomeňte utvořit vír, který pomůže tomu, aby se bílek omotal kolem žloutku. Vajíčko nechte pošírovat 3 minuty a poté ho opatrně vyjměte.
Tip: Ztracené vejce, které bude mít tekutý žloutek a pevný bílek, připravíte i za pomoci potravinářské fólie, která zaručí 100% úspěšnost.
Kousek fólie položte na misku, potřete ji trochou oleje a opatrně do ní vyklepněte vajíčko, aby žloutek zůstal neporušený. Cípy fólie svažte provázkem, aby vám vznikl uzavřený balíček. Ten vhoďte do vroucí vody a nechte ho vařit 3 až 5 minut.
Volské oko
Volské oko neboli sázené vejce je velmi snadné a rychlé na přípravu. Nesmíte však spálit okraje vaječného bílku!
Vejce opatrně vyklepněte do rozehřáté pánve s olejem a nechte ho volně roztéct, aby se bílek mohl rovnoměrně propéct. Vejce smažte na mírném ohni, dokud okraje bílku nezačnou hnědnout. Pokud chcete mít i tuhý žloutek, volské oko opatrně otočte a opečte ho i z druhé strany. Na závěr nezapomeňte volské oko osolit i opepřit.
Míchaná vejce
Míchaná vejce můžete připravit tradičně na cibulce se šunkou nebo můžete zkusit některou z mnoha možností. Vždy však dbejte na to, aby vajíčka nebyla suchá, ale krásně krémová a nadýchaná!
Na rozpálené pánvi si rozpusťte kousek másla a vlijte do ní vejce, která jste si předtím v misce rozmíchali vidličkou s mlékem nebo sodovkou. Obvykle platí, že na jedno vajíčko přijde jedna lžička.
Vejce připravujte na mírném ohni a stále je míchejte, abyste do nich dostali vzduch. Chvíli před koncem pánev odstavte, vajíčka osolte a přidejte kousek másla nebo trochu smetany.
Omeleta
Vaječná omeleta má mnoho obměn a hotová je za pár minut. Při její přípravě postupujte stejně, jako při přípravě míchaných vajec. Na rozpálené pánvi ji však nechte péct bez míchání a nikdy ji neotáčejte! Na závěr pouze omeletu osolte, opepřete, případně ji posypte bylinkami nebo sýrem a přeložte ji napůl.